W naszych pomieszczeniach nieustannie wytwarzany jest dwutlenek węgla, para wodna, kurz i inne alergeny, a w kanałach doprowadzających powietrze zalegać mogą inne szkodliwe substancje, na przykład pozostałości materiałów budowlanych, elementy izolacji i tym podobne. Z tego względu konieczne jest regularne eliminowanie tych substancji z pomieszczeń oraz dostarczanie do nich czystego powietrza. Jeżeli w mieszkaniu mamy wentylację grawitacyjną, powinniśmy przywyknąć do jej czasowej nieskuteczności. Wietrzenie pomieszczeń okazuje się bowiem często niewystarczające, a duża intensywność wentylacji powoduje wysuszanie powietrza i generuje spore koszty. Natomiast zastosowanie wentylacji mechanicznej jest dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z alergiami. W tym przypadku powietrze dostarczane do wnętrza przepuszczone zostaje przez filtry, które usuwają większość zawartych w nim szkodliwych substancji. Jednak z racji możliwości zasiedlania kanałów wentylacyjnych przez drobnoustroje, istnieje rozpowszechniona opinia o szkodliwości tego typu wentylacji.
Niewątpliwie istnieje konieczność czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Zabieg ten pozwoli nam uniknąć wielu kłopotów zdrowotnych. Niewielka ilość kurzu w kanałach nie stanowi zagrożenia. Jednak mocno zanieczyszczone kanały mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ zaczynają one rozprowadzać drobnoustroje po całym mieszkaniu.
Korzyści czyszczenia kanałów powietrznych
Jakość powietrza. Nawet, jeśli dziś nie wykazujemy reakcji alergicznych, krążące w powietrzu alergeny mogą spowodować poważne kłopoty zdrowotne w przyszłości.
Zdrowie. Czyszczenie kanałów pozwoli ograniczyć ilość alergenów bytujących w naszych pomieszczeniach. Kiedy wdychane przez nas powietrze jest czyste, nasz system odpornościowy wzmacnia się.
Zapach. Regularne czyszczenie kanałów pomoże nam też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów spowodowanych zaleganiem w kanałach mikroorganizmów.
Czystość. Dzięki zabiegowi czyszczenia kanałów łatwiej nam będzie utrzymać czystość w naszych pomieszczeniach.
Częstotliwość czyszczenia układów wentylacyjnych
Przed podjęciem decyzji o czyszczeniu układu następuje zazwyczaj sprawdzenie stanu czystości kanałów. Nie istnieją żadne wytyczne dotyczące koniecznej częstotliwości czyszczenia układów wentylacyjnych, ponieważ działają one w bardzo różnych warunkach.
Metody czyszczenia wentylacji
Metoda sucha – opiera się na czyszczeniu mechanicznym przy pomocy obrotowych szczotek napędzanych elektrycznie, pneumatycznie lub hydraulicznie. Szczotki takie wyposażone są zazwyczaj w kamery inspekcyjne. W przypadku dużego zatłuszczenia stosuje się obrotową dyszę. Z dyszy tej wydobywa się suchy lód i sprężone powietrze.
Metoda mokra – polega na dezynfekcji. Stosuje się tu metodę chemiczną (z użyciem środków biobójczych) lub fizyczną (przy pomocy promieniowania nadfioletowego oraz ozonowania).
Pamiętajmy, że do czyszczenia kanałów wentylacyjnych niezbędne są specjalne umiejętności oraz zastosowanie odzieży ochronnej.
Pozostałe Artykuły
Wykonujemy próbę szczelności kominów i przewodów kominowych – test szczelnosci komina. Sprawdzamy szczelność komina nowoczesnym miernikiem. Posługujemy się nowoczesnym sprzętem do tego typu badania – Virra TET. Jest to miernik...
Piec gazowy czy węglowy? Rodzaje kotłów i pieców Kotły gazowe i olejowe dzielimy ze względu na: sposób montażu: wiszące lub stojące ich funkcje: jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, dwufunkcyjne z zasobnikiem cwu sposób...
Opinia kominiarska do sanepidu Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna wymaga od właściciela lokalu gastronomicznego, usługowego, przedszkola bądź żłobka pozytywnej opinii kominiarskiej zaświadczającej o prawidłowym działaniu wentylacji wraz z wykonaniem pomiaru ilości...
Różne rodzaje sadzy i sposoby jej usuwania (sadza szklista, sadza smolista, sadza miałka) - tradycyjne zestawy linowe z kulami i szczotkami, wałki rotacyjne ze szczotkami lub łańcuchami obrotowymi. Sadza jest...