Skontroluj komin kamerą kominową – nowoczesność dopadła nawet kominiarzy.
Kamerą kontroluje się kominy oraz przewody wentylacyjne.
Głowy do komina się już nie wkłada. W naszych czasach do badania kominów służy inspekcyjna kamera kominowa, która pozwala dokładnie zbadać wszelkie wloty w kominach oraz otwory wentylacyjne i którą przeprowadza się inspekcja kominów kamerą kominową. Głowica kamery obraca się w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Kabel kamery można przedłużyć nawet o 20 metrów. Monitor uplasowany jest w skórzanej osłonie za pomocą pasków mocujących. Ekran monitora jest precyzyjny i pokazuje dokładny obraz. Obrotowa głowica kamery umieszczona jest w kominie w pozycji umożliwiającej dokładną inspekcję. Pozycja kamery określona jest dzięki znacznikom w kominie. Nowoczesność pozwala zasilać kamerę nie prądem, lecz akumulatorem. Akumulator ładuje się prawie trzy godziny, a dioda pokazuje, czy akumulator jest naładowany, rozładowany, bliski rozładowania. Można także zasilać taką kamerę z sieci, czyli z gniazdka elektrycznego. Obraz z kamery można nagrać porządnie i przechować go na kasecie. Ostrość obrazu jest bardzo wysoka. Ostrość zmienia się przez zmianę położenia soczewki ulokowanej w kamerze, a dokładnie w jej głowicy. Dzięki obiektywowi szerokokątnemu możliwe jest oglądanie obrazów bardzo wysokiej jakości. Nagrania są równie wysokiej jakości.
Kamerę można obsłużyć łatwo, nawet osoba niezbyt biegła w technice jest w stanie korzystać z kamery kominowej. Bardzo dobra jest kamera inspekcyjna Wohler – dzięki niej filmuje się przewody wentylacyjne oraz dymowe z góry lub z dołu. Firmy kominiarskie mogą kupić kamery za gotówkę lub w systemie ratalnym.
Firmy kominiarskie oferują inspekcję kamerą kominową i życzą sobie 40-50 złotych za skontrolowanie jednego przewodu w ten sposób. Jednak warto ponieść taki wydatek, bo dzięki niemu komin jest skontrolowany bardzo dokładnie. Do tego firma kominiarska doliczy koszt dojazdów, jednak jest to normalna praktyka. Jeśli do tego doliczony zostanie koszt wydania opinii, wówczas należy liczyć się z wydatkiem 150 złotych za inspekcję jednego tylko przewodu inspekcja kominów kamerą kominową z zapisem na nośnik cyfrowy. Jednak warto mieć taki dokument w domu i pokazywać go na życzenie odpowiednich kontroli.
Inspekcje video są drobiazgowe i pokazują wszelkie możliwe usterki kominów. Jeśli zostaną one stwierdzone, wówczas podejmowana jest decyzja o naprawie takich kominów. Nigdy przedtem inspekcje nie były tak dokładne. Wprowadzenie kamer video pozwoliło uszczegółowić kontrole. Jednak podniosło ich koszty, bo firmy chcą szybko odrobić wydatki poniesione na zakup specjalistycznego sprzętu.
Czy kominy trzeba kontrolować? Oczywiście, że kontrolowanie kominów jest niezbędne, ponieważ kominy niesprawne stanowią zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Nieszczelny komin jest w stanie doprowadzić do zatrucia domowników szkodliwymi substancjami. Stąd nacisk na dokładne kontrolowanie kominów zawsze wtedy, gdy jest to tylko możliwe.
Podsumowując, warto wydać nawet 200-300 złotych, aby przekonać się, że nasze kominy są sprawne, a życie nie jest w żaden sposób zagrożone. Kamery kominiarskie dokładnie i precyzyjnie pokażą wnętrze każdego komina.
Pozostałe Artykuły
Wykonujemy próbę szczelności kominów i przewodów kominowych – test szczelnosci komina. Sprawdzamy szczelność komina nowoczesnym miernikiem. Posługujemy się nowoczesnym sprzętem do tego typu badania – Virra TET. Jest to miernik...
Zanim uzyskamy protokół badań i sprawdzeń kominów, musimy je poddać dokładnemu oglądowi i ocenie specjalisty. Aby nakreślić wymagania odbiorowe dla systemów kominowych, należy przede...
Opinia kominiarska do sanepidu Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna wymaga od właściciela lokalu gastronomicznego, usługowego, przedszkola bądź żłobka pozytywnej opinii kominiarskiej zaświadczającej o prawidłowym działaniu wentylacji wraz z wykonaniem pomiaru ilości...
Różne rodzaje sadzy i sposoby jej usuwania (sadza szklista, sadza smolista, sadza miałka) - tradycyjne zestawy linowe z kulami i szczotkami, wałki rotacyjne ze szczotkami lub łańcuchami obrotowymi. Sadza jest...