Piec gazowy, czyli nowoczesne źródło ciepła w mieszkaniu i domu.
Piec gazowy dobrze ogrzewa dom i z tego powodu jest często wybierany przez osoby budujące lub zlecające budowę własnego domu. Ogrzewanie węglem jest kosztowne oraz niezgodne z ekologią – węgiel jest źródłem brudnej energii, a poza tym kosztuje bardzo dużo. Nowoczesność wymaga stosowania innych paliw do ogrzewania domów oraz mieszkań.
Dostępne są także inne źródła energii, takie, jak słońce lub wiatr. Jednak w tym tekście skupimy się na ogrzewaniu gazowym.
Jaki piec gazowy do domu wybrać?
Obecnie na rynku jest szeroki wybór pieców gazowych. Popularne są urządzenia takich firm, jak Vaillant, Junkers czy Viessmann lub Immergass, Saunier Duval oraz De Dietrich. Urządzenia takie są w opcji jednofunkcyjnej lub dwufunkcyjnej. Kotły jednofunkcyjne podgrzewają wodę użytkową, a kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę do używania przez mieszkańców oraz wodę do centralnego ogrzewania. Kotły dwufunkcyjne nadają się do instalowania w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych o małej wielkości. W dużych domach, które mają powierzchnię 200 lub więcej metrów kwadratowych, bardziej funkcjonalny stanie się piec gazowy jednofunkcyjny.
Obecnie piece gazowe są uruchamiane na gaz ziemny lub gaz płynny. Ten ostatni kupuje się
i przechowuje w bezpiecznych cysternach, w pobliżu domu. Piece gazowe mogą być stojące lub wiszące. Piece stojące są większe niż wiszące. Piec gazowy producenci wyposażają
we właściwy czujnik, który sygnalizuje wszelkie zagrożenia. Gaz nie jest bezpieczny
dla użytkowników domów lub mieszkań, zawsze należy sprawdzać szczelność urządzenia gazowego oraz zadbać o właściwe wentylowanie pomieszczenia, w którym taki piec został zainstalowany.
To jeszcze nie wszystkie informacje – do wyboru klient ma kocioł tradycyjny
lub kondensacyjny. Tradycyjny ma otwartą lub zamkniętą komorę spalania, a kondensacyjny – tylko zamkniętą. Zamknięta komora spalania pobiera tlen, potrzebny do wygenerowania właściwej temperatury w kotle, spoza budynku. Natomiast otwarta komora spalania pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym kocioł został umiejscowiony. Piec gazowy z otwartą komorą spalania potrzebuje regularnego doprowadzania powietrza i wychładzane
w ten sposób jest pomieszczenie, w którym zainstalowano taki kocioł. Kotły kondensacyjne są tańsze, bardziej ekonomiczne i korzystniejsze cenowo dla klientów.
Piec gazowy jest korzystny, zmieści się nawet w kuchni, ale nie każda pani domu taki właśnie piec wybiera Coraz popularniejsze są kuchenki elektryczne nazywane też piecykami elektrycznymi.
Jaki kocioł gazowy wybrać do własnego domu?
W domach jednorodzinnych lepiej sprawdzają się kotły wiszące, mają one niższą cenę
i są praktyczne. Kotły stojące zajmują dużo miejsca, a kotły kondensacyjne są bardzo kosztowne. Stojące kotła wyposażone w żeliwny wymiennik ciepła używane mogą być latami.
Zawsze trzeba sprawdzić czy dostępne są części zamienne i czy serwis jest osiągalny. Wysyłanie kotła do naprawy do innych krajów nie jest ani wygodne, ani ekonomiczne. Serwis powinien być blisko miejsca zamieszkania. Regularne przeglądy kotła są koniecznością, serwis w pobliżu domu rozwiąże wszelkie problemy użytkowników tego gazowego urządzenia.
Moc grzewcza – dobrze ją dobierz
Ważna jest także moc grzewcza. Najtańsze kotły mają tylko kilkanaście kilowatów takiej mocy. To wystarcza do ogrzewania pomieszczeń małego domu. Jeśli chcemy używać większe ilości wody to polecany jest kocioł o mocy powyżej 20 kilowatów Jeśli planujemy montaż
w łazience dużej wanny lub prysznica wyposażonego w hydromasaż, lepiej zrezygnować
z zakupu kotła dwufunkcyjnego. Jego moc będzie za słaba.
Kocioł z zasobnikiem na wodę jest dobrym rozwiązaniem. Zasobniki o pojemności kilkudziesięciu litrów wbudowane są zazwyczaj w kocioł wiszący. Zasobniki mieszczące ponad 100 litrów wody są albo wbudowane w kocioł wiszący, albo są umieszczone osobne. Najczęściej jednak są one oddzielone i jest to ekonomiczne oraz wygodne rozwiązanie. Zasobniki mają zazwyczaj od 80 do 300 litrów. Producenci sprzedają je z kotłami. Woda dostarczana z zasobnika płynie dużym strumieniem. Temperatura wody z zasobnika nie ulega zmianie, gdy odkręci się dwa lub trzy krany w domu jednocześnie.
Szczególny kocioł, czyli turbo…
Kocioł turbo jest kotłem szczególnym. Jest to kocioł z zamkniętą komorą spalania. Wymagają one stosowania szczególnych systemów kominowych o nazwie LAS. Są to kominy stalowe lub ceramiczne.
Kotły kondensacyjne pozwalają na odzyskiwanie największych ilości ciepła ze spalin. Spaliny ulegają znacznemu wychłodzeniu. Nawet poniżej 55 stopni Celsjusza. Powstają w nich spore ilości pary wodnej. Spalanie jednego metra sześciennego gazu generuje maksymalnie jeden litr wody. Woda wchodzi w reakcje z tlenkami azotu, siarki i węgla, w ten sposób produkując kwasy, które odprowadzane są bezpośrednio do kanalizacji.
Kwasy mogą jednak uszkadzać komin lub budynek. Systemy kominowe powinny być obdarzone dodatkowymi uszczelkami dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Do odprowadzania spalin często budowane są kominy z tworzywa sztucznego.
Ile kosztują kotły dwufunkcyjne gazowe turbo? Co najmniej 2100 złotych, a ceny najlepszych dochodzą nawet do 10 000 złotych. W promocji zdarza się znaleźć taki kocioł za 1500-1600 złotych, jednak jest to raczej rzadka sytuacja.
Kotły turbo można instalować w pomieszczeniach mieszkalnych, jednak muszą one mieć podłączenie do koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych. Przewodem zewnętrznym jest doprowadzane powietrze do spalania, a wewnętrznym odprowadzane
są spaliny. Jeśli przewód spalinowy nie będzie szczelny to wówczas spaliny dotrą do komory spalania i zostaną usunięte poza budynek. Koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe mogą wyprowadzać spaliny poza dany budynek mieszkalny. Moc kotła powinna być większa niż 21 kilowatów, a w małych budynkach, czyli małych domach jednorodzinnych,
nie powinna przekraczać 5 kilowatów.
W Unii Europejskiej aż 70 procent kotłów instalowanych w domach to kotły z zamkniętą komorą spalania. W Azji Południowo-Wschodniej nie wolno stosować pieców z otwartą komorą spalania. W Polsce najpopularniejsze są piece z otwartą komorą spalania, ponieważ są one znacznie tańsze. Cena jest czynnikiem decydującym o zakupie takich pieców.
Piec z otwartą komorą spalania nazywany jest piecem atmosferycznym. Kocioł z otwartą komorą spalania nie ma wentylatora umieszczonego w systemie, dlatego powietrze musi wpływać z pomieszczenia do wnętrza kotła. Takie kotły nie są zabudowane od spodu i od góry kotła. Nie są izolowane również od ściany, na której są zawieszone. Stwarza to takie ryzyko, że w przypadku awarii gaz i spaliny dostają się do powietrza i mogą doprowadzić
do zatruć mieszkańców. Jest to o wiele bardziej ryzykowny kocioł. Natomiast kocioł gazowy mający zamkniętą, odizolowaną komorę spalania, potrafi zabezpieczyć mieszkańców przed gazem oraz spalinami mającymi w sobie tlenek węgla. Tlenek węgla, czyli czas, pochodzi
ze spalania węgla, koksu, oleju oraz gazu. Jego wydostawanie się do pomieszczenia prowadzi do śmiertelnych zatruć. Nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ jest bezwonny
i niewidoczny gołym okiem.
Na forach internetowych klienci doradzają sobie jaki kocioł jest najlepszy do danego domu lub mieszkania. Warto poczytać takie porady i mieć zysk z nich. Piec kondensacyjny
na przykład jest oszczędny i ekologiczny, jednak jego cena jest wysoka – wynosi ona około
5-6 tysięcy złotych. Jest to całkiem spora kwota, którą koniecznie trzeba wydać.
Gazowe kotły atmosferyczne są najstarszymi rodzajami piecyków. Jest to terma z dołączoną do niej pompą, a kocioł jest podłączony do komina, do którego wydala spaliny. W kominie pojawia się tak zwany ciąg, czyli podciśnienie prowadzące do zasysania spalin do wnętrza komina. W kominie powinno panować podciśnienie od 1 do 15 Paskali. Cug kominowy nie może być zbyt duży i powodować odrywanie się płomienia od palnika. Prosta konstrukcja jest dużą zaletą urządzenia.
Nie wolno zapominać o przepisach i regułach bezpieczeństwa
Użytkownicy piecyków gazowych powinni pamiętać o przepisach, czyli rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, Prawie Energetycznym, Prawie Budowlanym oraz polskich normach (PN). Polskie normy określają jakie są strefy ochronne i gdzie można instalować urządzenia, warto tutaj wspomnieć o normie PN-IEC 6036407-701:1999.
Użytkownicy pieców również powinni dokładnie zapoznać się ze wskazówkami producentów. Warto zwracać uwagę na to, kto instaluje u nas piecyk. Dobrze jest wybrać autoryzowanego instalatora, ponieważ ma on uprawnienia, podbija gwarancję i sprawia, że nasz Piec gazowy – Kominiarz Warszawa działa sprawnie i nie traci prawa do gwarancji. Partaczy na rynku nie brakuje, ale znacznie lepiej unikać kontaktu z nimi. Montaż piecyka przez osobę pozbawioną odpowiednich uprawnień skutkuje utratą prawa do gwarancji oraz większymi kosztami
d samego początku. Źle podłączony piecyk stwarza zagrożenie dla mieszkańców danego domu – może doprowadzić do śmiertelnej awarii. Nie wolno oszczędzać na instalacji piecyku oraz igrać ze śmiercią.
Producent pisze we wskazówkach jakie sygnały świadczą o awarii urządzenia,
a to użytkownika na pewno zainteresuje. Sprawi, że mieszkaniec zareaguje wcześnie i na czas wezwie profesjonalny serwis.
Dobrze jest związać się z firmą, która nie tylko przeprowadzi pierwsze uruchomienie pieca, lecz także zajmie się przeglądami okresowymi, przeglądami gwarancyjnymi oraz naprawami awarii. Pozwoli to uniknąć szukania każdorazowo innej firmy oraz licznych problemów
z takimi właśnie przypadkowymi firmami i fachowcami.
Naprawy pogwarancyjne są w pełni odpłatne, ale warto zadbać o uzyskanie wydłużonej gwarancji – na 5-10 lat. Wówczas część napraw będziemy mieli nieodpłatnie. Jest to spora oszczędność oraz wygoda dla użytkownika.