chimney-fires-87Coraz częściej słyszymy w mediach o zatruciach tlenkiem węgla. Większość opinii sporządzanych przez kominiarzy lub strażaków po takich zdarzeniach wykazuje, że najczęstszym ich powodem są nieszczelności przewodów spalinowych lub wentylacyjnych.

Stosowane zazwyczaj metody renowacyjne tylko w pewnej części zapewniają uszczelnienie przewodów. Przy wyborze metody renowacji bardzo często cena okazuje się być ważniejsza od trwałości efektu.

Jedną z tańszych, a zarazem godnych uwagi metod renowacji jest uszczelnianie przewodów kominowych masą SKD. Masa uszczelniająca SKD jest silikatową masą odporną na działanie wysokich temperatur i wytrzymałą na ścieranie. Pozwala ona przedłużyć żywotność komina o kilka lat. Masa ta przeznaczona jest do uszczelniania przewodów kominowych odprowadzających spaliny z urządzeń grzewczych na paliwo stałe w zakresie temperatur 200 – 500°C (suchy tryb pracy) takich jak: kominki, piece kaflowe, kotły grzewcze. Masa SKD tworzy unikalną kolumnę, która nie ciąży kominowy, lecz zatyka istniejące ubytki i nieszczelności oraz wzmacnia konstrukcję komina. Technika ta zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji wyżej wymienionych urządzeń, usprawnia odprowadzenie spalin, zabezpiecza przed sadzą przy użyciu paliw stałych oraz poprawia ciąg kominowy. Szlamowanie masą SKD jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku starych przewodów kominowych, eksploatowanych przez dłuższy czas, które zazwyczaj posiadają liczne braki i ubytki, ale też w przypadkach znacznych krzywizn linii spadku, które uniemożliwiają osadzenie wkładów stalowych. Użycie masy zawsze pozostawia możliwość montażu wkładu kominowego w przyszłości, a wiadomo, że koszt zakupu i montażu wkładu jest sporym wydatkiem. Nałożona powłoka masy pozwala także na częste czyszczenie komina przy pomocy szczotek kominiarskich.

Technika nakładania polega na usunięciu w pierwszej kolejności z przewodu kominowego większych zanieczyszczeń, takich jak: kawałki cegieł, sadzy, gruz i zaprawa. W następnej kolejności trzeba usunąć sadzę. Czynności te powinno się wykonać poprzez ręczne czyszczenie za pomocą szczotek. Sadzę, której nie udało się usunąć w ten sposób, trzeba wypalić.

W następnej kolejności trzeba skontrolować przekrój komina. Najlepiej jest to zrobić przy pomocy kamery inspekcyjnej, która pozwoli zauważyć ewentualne zwężenia. Po przygotowaniu przewodu kominowego (udrożnieniu i wyczyszczeniu) należy nałożyć masę SKD. Powinna być ona nałożona przynajmniej w dwóch etapach. Na każdym z nich nakładana jest jedna jej warstwa. Odstęp czasowy pomiędzy uszczelnianiem nie powinien być dłuższy niż 15 – 30 minut. Nakładanie masy powinno się wykonywać w temperaturze nie niższej niż 3ºC.

Technika nakładania masy SKD przebiega następująco:

  • Z dostarczonej w worku masy SKD i wody należy uzyskać zaprawę. Mieszanie wykonuje się przy pomocy mieszadła ręcznego lub elektrycznego, w proporcji około 6 – 7 litrów wody na 25 kilo gotowej masy. Z gotowej zaprawy uzyskuje się około 20 do 21 litrów masy uszczelniającej.

  • Przy pomocy gąbek uszczelniających należy zamknąć otwory w ściankach komina, a następnie zwilżyć wodą wewnętrzną ściankę przewodu kominowego.

  • Nanoszenie masy odbywa się za pomocą gąbki umieszczonej pomiędzy gumowymi płytkami. Jest ona podnoszona od wyczystki przewodu komi na przewód nowego w górę przy pomocy ręcznej wciągarki linowej. W momencie podnoszenia od strony wylotu trzeba uzupełniać na bieżąco masę uszczelniającą. Szybkość podnoszenia zależna jest od przekroju i szorstkości przewodu. Zanim masa zastygnie, trzeba zdjąć uszczelnienia z drzwiczek i otworów przyłączeniowych, a nierówności na ich krawędziach muszą zostać wyrównane.

Przekrój końcówki powlekającej musi być większy o 2 – 5 centymetrów od przekroju przewodu komina. Powstaje wówczas właściwa siła docisku do wewnętrznej ścianki przewodu.

W wyniku tych działań, przekrój komina zostaje nieznacznie zmniejszony, nierówności są wyrównane, a ubytki – zamknięte.

W następnej kolejności komin musi być pozostawiony do zahartowania (przy otwartych drzwiczkach wyczystnych) przez minimum 24 godziny.

Masa SKD nie wymaga stosowania specjalnych środków ochrony poza zwykłymi, używanymi w budownictwie. Masę powinno się usuwać wyłącznie za pomocą wody, gdyż w jej składzie znajduje się cement.

Uszczelnianie kominów masa SKD